Роман Орлов
1. Здоров'я нації будь якої країни залежить від поглядів та здібностей молоді та забезпечення відповідних умов для самореалізації та навчання. Тому порада перша - створити умови для національно-патріотичного виховання підростаючого покоління. Точніше, створити або сприяти створенню умов для забезпечення кожного підлітка місцями для заняття спортом, розробити систему спортивних секцій, забезпечити кожне місто України спортивними майданчиками та підготувати базу тренерів (не шкільних фізруків, а професійних спеціалістів свого напрямку). Внести відповідні поправки до МОНУ, щоб активізувати пропаганду спорту та здорового способу життя.

Крім того, більшість проблем в нашому суспільстві для пересічних громадян виникає часто через вживання алкогольних напоїв та зниження відповідальності за скоєні злочини під алкогольним оп'янінням. Тому шлях до здорової нації лежить через впровадження дієвих санкцій проти алкоголю.

2.Кожен регіон нашої країни забезпечений відповідними природними ресурсами (землі, ліси, корисні копалини, водні ресурси), але в наш час практично по всій Україні в більшості активно розвивається невиробнича сфера промисловості. Тому час звернути увагу на відкриття у населених пунктах дрібних підприємств та напрямків підготовки виробничих професій для таких підприємств у закладах технічної освіти, що дасть можливість наповнювати села робочими місцями та зменшити відтік людей до великих міст. Майже в кожному селі лишились руїни інфраструктури радянських ферм, міні заводів, кар'єрів тощо, які на сьогодні потрібно відновити.

3.Із подорожчанням енергетичних носіїв у країні стало за норму знищення лісосмуг, лісів. Кожного року країна втрачає мільйони кубометрів сировини виключно тільки на паливо, тому тут потрібно негайно діяти, за можливості зменшити оплату за енергоносії і паралельно посилити контроль за нелегальним знищенням природних ресурсів.

Та і не секрет, що всі околиці навколо міст і сіл сьогодні заповненні сміттям. Технологія утилізації в більшості випадків проста – це створення полігонів, нанакопичення його без подальшої переробки, потім полігон згортається і створюється новий. Тому на сьогодні потрібно вводити процес сортування сміття та терміново будувати мережу сміттєпереробних заводів, які створять нові робочі місця, а також очистять довкілля.

4.Потрібно замкнути цикл виробничих процесів, щоб сировина не покидала в необробленому вигляді нашу країну за безцінь, а постачалась на заводи та дрібні фабрики, де потрібно налагодити виробництва точної мікроелектроніки, елементів машинобудування, виробництво побутової техніки (прикладом є Чернігівський радіо завод, який майже знищений сьогодні, а в свій час був одним з найпотужніших підприємств пострадянського простору). Паралельно різко і рішуче треба заборонити експорт чорного та дорогоцінного металу за кордон.

5.Орієнтувати керівників сільськогосподарських підприємств до так званого «зеленого господарювання», відмовитись від використання важкої хімії, яка вже сьогодні загнала пасічників у кут, а більшість земель отруєні пестицидами. Зробити відповідальними обласні прокуратури за несплату податків на користування земельних ділянок та збільшити значно штрафи, бо зараз ситуація така, що власник фермерського господарства сьогодні краще заплатить 600 грн штрафу, ніж внесе до сільської ради потрібні 21 000 грн за користування земельними ділянками, умовно.